Bigle do kolczyków – jakie typy wyróżniamy?

Bigle do kolczyków to rodzaj zamknięcia, jaki stosuje się przy biżuterii tego typu. Są wykorzystywane przy kolczykach najróżniejszego typu i mają wpływ nie tylko na ich wygląd, ale również sposób zakładania i wygodę noszenia. Jakie rodzaje bigli wykorzystuje się przy tworzeniu kolczyków?

Bigle do kolczyków – jaką rolę pełnią?

Bigle do kolczyków są bardzo ważną częścią biżuterii, pozwalają bowiem na jej zawieszenie na uchu. Pełnią też rodzaj zamknięcia, zabezpieczającego kolczyki przed wypadnięciem z dziurki w uchu. Ponieważ są widocznym elementem ozdoby, zazwyczaj mają atrakcyjny design – albo minimalistyczny, nie wpływający zbytnio na wygląd kolczyka, albo dekoracyjny, będący dodatkowym zdobieniem biżuterii.

Bigle mogą mieć różne kształty i rodzaje zamknięć, dlatego wyróżnia się ich kilka podstawowych typów. Zazwyczaj dobiera się je do kolczyków pod kątem odpowiedniego designu, wygody noszenia oraz zabezpieczenia ozdoby.

Otwarte bigle do kolczyków – rodzaje

Pierwszym typem są otwarte bigle do kolczyków, a więc takie, które nie posiadają zamknięcia. Są bardzo wygodne w zakładaniu – można zrobić to bardzo szybko i odruchowo. Nie dają jednak pełnego zabezpieczenia przed zgubieniem kolczyka, co może się zdarzyć np. przy intensywnym ruchu, np. w tańcu czy podczas biegu, lub pod wpływem podważenia wiszącego kolczyka przez szalik. Otwarte bigle są estetyczne i minimalistyczne, dlatego ładnie wyglądają z każdym typem kolczyków.

Wyróżniamy dwa rodzaje bigli otwartych – klasyczne oraz rybki.

Otwarte bigle do kolczyków typu klasycznego spotyka się najczęściej przy ozdobach uszu. Składają się z charakterystycznych, owalnie zagiętych elementów, które przekłada się przez dziurkę w uchu, aby zawiesić na nim kolczyk. Na dole bigla tego typu znajduje się odpowiednie zagięcie lub kółeczko, na którym zawiesza się ozdobną część kolczyka. Klasyczne bigle tego typu są minimalistyczne i delikatne, dlatego wykorzystuje się je w wielu modelach biżuterii.

Bigle do kolczyków typu rybki mają nieco inny kształt, niż wersja klasyczna – są zagięte pod kątem w taki sposób, że przypominają kształtem rybki bez ogonków. Nie są przy tym całkiem domknięte – pozostawiona zostaje przestrzeń na przełożenie ucha, dzięki czemu możliwe jest ich przewleczenie przez dziurkę. Bigle rybki są ozdobne i ładnie prezentują się z pojedynczymi kamieniami szlachetnymi. Dają także większe zabezpieczenie kolczyka przed zgubieniem ze względu na dość długie zakończenia.

Zamknięte bigle do kolczyków – rodzaje

Zamknięte bigle do kolczyków posiadają specjalny rodzaj zamknięcia, który chroni kolczyk przed wysunięciem się z dziurki ucha – dzięki temu są o wiele mniejsze szanse, że zgubimy biżuterię z biglem tego typu. Dostępnych jest wiele rodzajów zapięć, od minimalistycznych po ozdobne – dobierane są do odpowiednich kolczyków ze względu na design oraz wygodę noszenia.

Wyróżniamy pięć podstawowych rodzajów bigli zamkniętych: proste, angielskie, typu lira, typu kajdanki oraz z kuleczką.

Bigle zamknięte proste to klasyczny, często wykorzystywany rodzaj mocowania. Wyróżniają się charakterystyczną pętelką o mocnym, ale zaokrąglonym zagięciu. Są minimalistyczne i ładnie podkreślają zarówno proste, jak i bogato zdobione kolczyki. Zabezpieczają je przy tym przed zgubieniem dzięki solidnemu zapięciu, które znajduje się z tyłu – jest więc niewidoczne przy noszeniu kolczyków.

Bigle zamknięte z kuleczką są wyposażone w dodatkowy element, który trzyma ozdobną część kolczyka na miejscu, zapobiegając jego zsunięciu się podczas zdejmowania biżuterii.

Bigle angielskie to ozdobny typ zapięcia kolczyka – mają charakterystyczny kształt o kilku zagięciach, przypominający nieco łzę. Ozdobna część kolczyka jest przy tym mocowana do specjalnej pętelki, znajdującej się w dolnej części zapięcia – utrzymuje ona biżuterię w jednym miejscu, zapewniając jej symetryczne rozmieszczenie oraz zabezpieczając ją przed zgubieniem.

Bigle do kolczyków typu lira przypominają kształtem instrument, od którego są nazwane – od dołu mają owalny kształt, przypominający podkowę, natomiast u góry zamknięte są poprzeczką. Na dole zapięcia znajduje się kółeczko, do którego przyczepia się ozdobną część kolczyka.

Bigle typu kajdanki są podobne do liry, tylko górna poprzeczka zapięcia również jest zaokrąglona. W tym przypadku także stosuje się kółeczko przytwierdzone do środka zapięcia, dzięki któremu kolczyk wisi symetrycznie.