Co warto wiedzieć na temat doradztwa celnego?

Transport międzynarodowy to proces, przy którym normalną rzeczą jest odprawa celna. Jest to o tyle istotne, gdyż jej nieprawidłowy przebieg może wiązać się z problemami. Najlepiej, jeśli w wypadku utrudnień zwrócimy się do podmiotu, które oferuje usługi doradztwa celnego.

Czym charakteryzuje się doradztwo celne?

Doradztwo celne skupia w sobie wiele czynności, które dotyczą analizy problemów związanych ze sprawami celnymi. Wszystko musi być tutaj wykonane zgodne z normami trade compilance, a wówczas odprawa celna będzie mogła mieć prawidłowy przebieg. Każdemu zależy na legalnym działaniu, aby sprawa została rozpatrzona ze skutkiem pozytywnym. Mowa tu zwłaszcza o pomocy związanej z nieprawidłowościami jeszcze przed zgłoszeniem towaru. Z drugiej strony, mowa także o problemach w trakcie kontroli wykonywanej przez organy celne. Jest to zatem wykonanie chociażby wniosków na podstawie prawa, dotyczących VAT, akcyzy, cła oraz egzekucji, odwołań i zażaleń.

Pomoc jest na ogół merytoryczna, gdyż to pozwala na otrzymanie pozwolenia obrotu towarem poza granicami naszego kraju. Chociaż zakres działań agencji celnych jest zróżnicowany, można wyróżnić niektóre usługi, jako te najważniejsze.

Najbardziej znane usługi z oferty doradztwa celnego

Chociaż można wyłonić tu wiele istotnych działań, wymienić należy przynajmniej te kluczowe. Jest z pewnością nadzorowanie prawidłowości dokumentacji celno-podatkowej, a także stosowanie i rozliczanie celnych procedur, w tym także gospodarczych. Dobieranie spedytorów oraz przewoźników. Pomoc w ustalenie kodu taryfy celnej towaru, wsparcie w tworzeniu składu podatkowego oraz składu celnego pod celnym nadzorem i nie tylko. To wszystko jest nieocenioną pomocą, gdyż kiedy dojdzie już do zapoznania się z dostarczoną dokumentacją firma może liczyć na niemalże natychmiastową odpowiedź. W wypadku renomowanych agencji, będziemy mieli do czynienia z niesamowicie dokładnym oraz precyzyjnym działaniem, stąd na pewno uznamy tę współprace za opłacalną.