Czym są telefony IP?

Komunikacja jest czymś niezwykle ważnym w naszym codziennym życiu. Komunikujemy się z rodziną i przyjaciółmi, w celu sprawdzenia czy wszystko u nich w porządku lub podzielenia się jakimiś nowinami. Komunikujemy się z szefem lub pracodawcą i ze współpracownikami, żeby ustalić pewne ważne sprawy dotyczące naszych zleceń. Komunikujemy się też z naszymi klientami lub kontrahentami, aby stworzyć pozytywny wizerunek firmy i zaoferować nasze produkty lub usługi. I w końcu, komunikujemy się z różnego rodzaju urzędami, żeby zdobyć potrzebne informacje. Używamy do tego telefonów stacjonarnych, choć nie tak już popularnych w dobie komórek, wspomnianych już telefonów komórkowych, a ostatnio coraz bardziej powszechnych telefonów IP. Wszystkie te narzędzia umożliwiają nam swobodną komunikację z innymi. W tym artykule jednak chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej telefonom IP.

Od kilkunastu lat stały się one powszechnie dostępne na rynku i bardzo popularne, głównie ze względu na niskie koszty połączeń. W czasie, kiedy telefony stacjonarne powoli zaczęły wychodzić z użytku, a rozmowy z użyciem telefonów komórkowych nie należały jeszcze do najtańszych, pojawiła się opcja naprawdę taniego dzwonienia i prowadzenia rozmów, a mianowicie właśnie telefony IP. Czym właściwie są takie telefony? Często na ich określenie używa się również nazwy telefony VOiP, telefony SIP lub softphony. Są to urządzenia stacjonarne, z wyglądu przypominające nam swego czasu powszechne telefony stacjonarne. Z tym że zasada ich funkcjonowania jest nieco inna. Opierają się one na technologii VOiP (z angielskiego: voice over internet protocol}, czyli do prowadzenia rozmów nie wykorzystują sieci telefonicznej, lecz Internet. Zasady ich używania pozostają jednak niezmienne. Używa się ich tak samo jak tradycyjnych telefonów stacjonarnych. Ale posiadają również szereg nowych funkcji, przydatnych szczególnie w biurach i siedzibach firm. O jakich funkcjach mowa? Otóż, telefony IP oferują bardzo dobrą jakość dźwięku bez żadnych zakłóceń, co niestety, w przypadku telefonów stacjonarnych nie było takie oczywiste. Ponadto, ich szybkość działania jest naprawdę wysoka i nie ma w zasadzie porównania z innymi rodzajami telefonów.

Kiedy tego typu telefony są szczególnie przydatne? W mniejszych i większych firmach, które chcą kontrolować całą sieć telefoniczną z jednej centrali. Zapewnia to między innymi dostęp do jednej książki adresowej, dzięki czemu wszyscy w firmie automatycznie dostają numery do określonych osób – współpracowników czy klientów. Z centrali można łatwo zarządzać wszystkimi urządzeniami podłączonymi do sieci oraz je konfigurować. Ponadto, telefony IP są naprawdę wydajne, a to szczególnie ważne dla wielu firm. Wystarczy jedynie podłączyć telefon do zasilania i do danej sieci i można cieszyć się niekończącymi się rozmowami w całej Polsce lub na całym świecie. Wśród tych urządzeń, znajdziemy telefony przewodowe, jak i bezprzewodowe, tak że każda firma może wybrać odpowiadający jej model, który spełni jej oczekiwania.