Jak wyłonić najlepszego specjalistę, który prawidłowo wykona remont dachu?

Zarówno budowa, jak i remont dachu to prace, które w każdym wypadku powinni wykonać wyłącznie fachowcy, czyli dekarze. Problem jednak polega na tym, że dość ciężko wyłonić prawdziwego profesjonalistę w swoim fachu. Podążając za pewnymi schematami, zadanie to okaże się nieco łatwiejsze.  

Wiedza oraz kwalifikacje to wyjątkowo istotny aspekt, gdyż to właśnie od tego może zależeć, czy nasz dach będzie prawidłowo wykonany i będzie to trwała oraz pewna konstrukcja. Remont dachów to wymagające zadanie, a sięgając po pomoc pseudo fachowca, narazimy się tylko na problemy z eksploatacją, a także wygórowane ceny. Co więcej, naprawianie błędów po kimś to zadanie o wiele droższe, niżeli zatrudnienie profesjonalnych fachowców, a nie wspominając już o nerwach i stracie cennego czasu. Wszystko to dowodzi tylko temu, jak bardzo istotna jest kwestia doboru odpowiedniego dekarza.

Bardzo dokładnie sprawdźmy interesującego nas dekarza

Chcąc odnaleźć jakiekolwiek specjalistę w budownictwie, czyli także dekarza, na pewno warto zapytać rodzinę, znajomych, czy też sąsiadów, którzy zajmowali się ostatnio budową domu. Inwestorzy powiedzą nam chociażby to, w jaki sposób przebiegała współpraca z dekarzem, a także czy byli zadowoleni z efektów pracy. Dobrze jest też samemu przyjrzeć się wykonanemu lub wyremontowanemu dachowi. Warto jednak wiedzieć o tym, że poszczególni dekarze będą specjalizować się w wykonywaniu konkretnych typów pokryć, dlatego zwróćmy uwagę na to, czy rekomendowana ekipa, wykonywała już kiedyś podobne prace. W wypadku najpopularniejszych pokryć dachowych, z pewnością nie będzie to stanowiło dużego problemu, natomiast kiedy pragniemy wyjątkowego dachu w oryginalnym i rzadko spotykanym stylu, koniecznie odnajdźmy specjalistę, który posiada w tym doświadczenie. To oczywiste, że mnóstwo informacji zaczerpniemy z Internetu, natomiast warto podejść do nich z pewnych dystansem, a szczególnie jeżeli chodzi o anonimowe wpisy na forach branżowych.

Rozwiązaniem będzie także odnalezienie listy dekarzy rekomendowanych, przez producentów pokryć, którzy mają ukończone specjalnie organizowane kursy oraz szkolenia. To także bardzo istotne, czy dekarze posiadają wszelkie certyfikaty oraz świadectwa ukończenia szkoleń, gdyż tylko możemy mieć pewność, że są oni dobrze zaznajomieni z obecnie stosowanymi technikami i materiałami.

Umowa zawarta z dekarzem

Gdy decydujemy się już na podjecie współpracy z konkretną ekipą dekarską, koniecznie nalegamy na podpisanie umowy. Jeśli spotkamy się z niechęcią, będzie to jedynie świadczyło o braku profesjonalizmu, a dodatkowo powinno wzbudzić pewne wątpliwości. Co więcej, spisanie odpowiedniej umowy to także bardzo duża szansa na to, że prace zakończą się w wyznaczonym terminie i nie będą przedłużać się w nieskończoność. Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby w umowie znalazła się jak największa liczba szczegółów, które związane są z zakresem oraz haromonogramem prac, przy jednoczesnym uwzględnieniu kosztów, ale też kar dotyczących przekroczenia terminów. Najlepsi dekarze, z pewnością udzielą nam odpowiedniej gwarancji wykonania. Przy prawidłowym wyborze, tego typu kary pozostaną tylko zapisami na umowie i nie będą potrzebne, natomiast warto być zabezpieczonym na wypadek jakichkolwiek ewentualności.

Pomoc dekarza, nie tylko na samym dachu…

Warto mieć pełną świadomość tego, że dobry dekarz to taki, który nie tylko profesjonalnie zajmie się pracami na dachu, ale też będzie udzieli nam rady, jeżeli chodzi o dobór najlepszego pokrycia, zakupu odpowiednich akcesoriów i wszystkich innych istotnych materiałów. Co więcej, czasami jego wiedza oraz doświadczenie okaże się bardzo przydatne, podczas wieli wizji architektów, które mogą nie być w pełni zgodne z dekarską sztuką.