Jak żyje się na Majorce?

Majorka to niewątpliwie wyjątkowy punkt na mapie. Na tej przepięknej wyspie na stałe mieszka wielu Polaków. Jak im się żyje? I w ogóle jak wygląda życie w tej części świata?

Wyspa przez cały rok otoczona przez turystów

Z całym przekonaniem można stwierdzić, że na Majorce nie brakuje turystów. Tłumnie przybywają na wyspę w okresie lata, choć tak naprawdę nie brakuje ich również zimą. Tak więc, jeśli ktoś planuje życie na majorce, musi mieć tę świadomość, że tam akurat cały czas dużo się dzieje. Osoby, które potrzebują dużo spokoju i wolnej przestrzeni, zapewne nie będą mogły odnaleźć się na Majorce. Jednak to wszystko zależy od regionu. Tak poza tym to wyspa ta jest przepiękna. Liczne plaże – biały, gorący piasek i błękitna woda, smaczne jedzenie, moc atrakcji… Wszystko to przyciąga tłumy, a młodych ludzi motywuje do pozostania na stałe. Tylko, czy faktycznie warto?

Nie ma większych problemów z pracą, jeśli ktoś faktycznie chce pracować

Już od dawna istnieje niejeden blog o Majorce, na którym mówi się o pracy i w ogóle o życiu na tej hiszpańskiej wyspie. Okazuje się, że nie ma tam większych problemów ze znalezieniem zajęcia zarobkowego. Wystarczy, że ktoś faktycznie chce pracować. Na przykład pracę w jednej z restauracji można dostać niemal od razu po zgłoszeniu się z tym zapytaniem do menagera czy właściciela lokalu. Niektórzy chodząc od jednego do drugiego i pytając w każdym z nich o to samo, łatwo i szybko zyskują możliwość zatrudnienia. Oczywiście znajomość języka jest tu podstawą. Podobnie jest z hotelami. Tam też wiele osób ma ogromną szansę na pracę. Majorka jak wiadomo, cieszy się ogromną popularnością. Nie brakuje turystów, których trzeba przyjąć i ugościć. Pracy jest więc naprawdę sporo. Więc ci, którzy faktycznie jej potrzebują, bez większego problemu ją znajdą.

A jak jest z cenami?

To, że miło jest żyć na Majorce chociażby ze względu na klimat i krajobrazy, to już wiadomo. Nikt nie powinien mieć również problemów ze znalezieniem pracy. Jeśli chodzi o wyspę Majorka ceny jedzenia i w ogóle koszty życia, nie wydają się rażąco wysokie. Wydaje się, że w tak wyjątkowym miejscu, pełnym turystów, wszystko jest bardzo drogie. Tymczasem niekoniecznie. To znaczy, trzeba wiedzieć, gdzie robić zakupy. Na pewno nie poleca się małych sklepików, które nie mają najlepszej oferty, ani pod względem urozmaicenia produktów, ani też promocji i tego typu okazji cenowych. W większych sklepach na Majorce za chleb trzeba zapłacić 1,20-1,50 euro. Mleko kosztuje 0,60-0,90 euro, masło 1,70 euro, szynka 12,50 euro za kilogram, makaron 1 euro, filet z kurczaka 4,50-6 euro za kilogram. Za sok owocowy w kartonie (1l) trzeba zapłacić 0,80 euro, a za wodę (1,5l) 0,30-0,90 euro. Kilogram pomarańczy na targu kosztuje od 0,40 euro, nektarynek 2 euro, truskawek 3,5 euro, a czereśni 4,5 euro. Warto wspomnieć też o komunikacji. Bilet komunikacji miejskiej kosztuje 1,50 euro, a taksówki życzą sobie 3-4 euro za wejście plus 1 euro za każdy przejechany kilometr. Warto porównać to sobie z cenami obowiązującymi w Polsce, aby sprawdzić, czy jest drożej, tanie czy może bardziej porównywalnie.

Z wielu powodów warto odwiedzić Majorkę. Jeśli ktoś jeszcze nie znalazł swojego miejsca na ziemi, może powinien poważnie zastanowić się właśnie nad tą wyspą. Jest wyjątkowa pod wieloma względami. Przyciąga uwagę swoimi krajobrazami, zachęca do pozostania na dłużej, a niekiedy nawet na zawsze. Jedno jest pewne. Warto odwiedzić ją choć raz w życiu. Uświadomić to sobie można jednak dopiero tam się znajdując.