Jaki kabel HDMI do projektora wybrać?

Kupując projektor, nie zawsze zwracamy uwagę na inne, dodatkowe elementy, bez których nie będzie mógł dobrze działać. Jednym z nich jest kabel HDMI, którego wybór ma ogromne znaczenie, jednak nie musi przysporzyć nam dodatkowych zmartwień. Dowiedz się jakie masz opcje i co będzie najlepszym rozwiązaniem w Twoim przypadku.

Kabel hdmi, czyli High Definition Multimedia Interface już od wielu lat jest dostępny na rynku i zdążył z powodzeniem zastąpić wszystkie poprzednie standardy kabli video. Obecnie większość urządzeń elektronicznych posiada takie złącze. Jednak jak wybrać odpowiedni kabel dla nas, skoro jest takie wiele dostępnych opcji?

Zalety kabli HDMI

Kable hdmi, w przeciwieństwie do analogowych kabli video, umożliwiają dwustronną komunikację między dwoma urządzeniami. Dzięki czemu, po podłączeniu projektora multimedialnego do źródła sygnału, czyli na przykład laptopa, rzutnik od razu automatycznie dostosowuje się i ustawia najlepsze parametry obrazu, między innymi rozdzielczość czy proporcje wyświetlania. Technologia HDMI, umożliwia połączenie funkcji wielu różnych kabli w jedno złącze, dzięki czemu możemy otrzymać obraz o naprawdę wysokiej rozdzielczości, a także dźwięk w formacie cyfrowym, a w niektórych wersjach przewodu, również sygnał sieciowy.

Jeżeli zależy Ci na obsłudze sygnału 4K, HDR czy wyższej częstotliwości odświeżania obrazu, warto wybrać kabel HDMI, który obsługuje takie standardy. Musisz jednak upewnić się, że urządzenie wejściowe, na przykład laptop, jak i urządzenie wyjściowe, czyli projektor, obsługują takie funkcje.

Jakie rodzaje kabli HDMI są dostępne na rynku?

Na rynku możemy znaleźć różne rodzaje kabli HDMI, poniżej przedstawiliśmy zestawienie kabli, wraz z ich ogólną specyfikacją, która pomoże dokonać wyboru odpowiedniego przewodu.

  • HDMI Standard –  jest to podstawowy kabel,  który obsługuje rozdzielczość 720p i 1080p;
  • HDMI Standard with Ethernet – jest to co prawda standardowy kabel, ale posiada możliwość udostępniania sygnału internetowego pomiędzy innymi urządzeniami;
  • HDMI High Speed – to kabel, który obsługuje rozdzielczość 1080p, 4K, a także technologię 3D;
  • HDMI High Speed with Ethernet – to kabel, który posiada wszystkie powyższe wymienione funkcjonalności oraz ma możliwość udostępniania Internetu;
  • HDMI Premium – bez wątpienia jest to najwyższy standard spośród kabli HDMI do obsługi rozdzielczości 4K, wyższej częstotliwości odświeżania, technologii HDR, czy też próbkowania chrominancji 4:4:4.

Jak wybrać odpowiedni kabel HDMI?

To na jaki kabel się zdecydujemy, w dużej mierze zależy od naszych potrzeb oraz indywidualnych preferencji. Jeżeli chcemy używać go do projektora w małych i średnich salach, z powodzeniem możemy zastosować kabel HDMI Standard. Ten kabel w zupełności wystarczy nam, a przy tym zapewni odpowiednią jakość do wyświetlania prezentacji, czy innych obrazów. Jeżeli mamy rzutnik na stałe zamontowane w sali,  to przy instalacji powinniśmy zwrócić uwagę na długość kabla. Kable te nie mają limitu długości, warto jednak wiedzieć, że sygnał może słabnąć przy odległościach powyżej 15 metrów, dlatego najlepszym wyborem będzie kabel hdmi 10m. Jeżeli potrzebujemy łącza z Internetem, należy zastanowić się nad zastosowaniem przewodu z sygnałem internetowym.

Jeżeli zależy nam na jak najwyższej jakości, a dodatkowo korzystamy z nowoczesnych urządzeń, powinniśmy wybrać kabel HDMI Premium. Wybierając przewód do projektora, musimy zwrócić uwagę na jego jakość. Przesyłany sygnał, jest sygnałem cyfrowym, dzięki czemu jest mniej podatny na zakłócenia, jednak tańsze i z wykonane z gorszej jakości materiałów kable mogą obniżać jakość sygnału, a także mogą zrywać połączenie. By móc cieszyć się stabilnym połączeniem i obrazem w dobrej jakości, warto postawić na naprawdę dobry kabel od sprawdzonego producenta.