Kultowe gry komputerowe

„W tych grach to tylko przemoc i zabijanie”. Kto z nas tego nie usłyszał choć raz? Za młodu spędzało się setki godzin przy komputerze grając z przyjaciółmi w przeróżne gry. Niektóre wciągały nas na długie godziny, dni lub nawet lata, a inne sprawiały nam frajdę tylko przez chwilę i rzucało się je w kąt. Do dziś pamięta się krzyki rodziców, gdy nie chciało się przyjść na obiad, ponieważ było się tak wciągniętym w rozgrywkę, że świat realny był dla nas nieciekawy. W dodatku tłumaczenia, że to gra multiplayer i nie da się tego zatrzymać nie pomagały. Do dziś każdy z nas lubi wracać do najlepszych tytułów z dzieciństwa, ponieważ ówczesne gry miały w sobie duszę i serce twórców. Przyjrzyjmy się tym najbardziej kultowym.

Heroes of Might and Magic 3

Niech rzuci kamień ten, kto nigdy nie grał w „hirołsy”. Wspaniała gra 2D, która oczarowała nas systemem walki turowej oraz genialną kampanią dla jednego lub paru graczy. Godziny spędzone z przyjaciółmi przy jednym komputerze potrafiły doprowadzić do szału naszych rodziców. Wybór odpowiedniego zamku, surowców oraz taktyki na początku kampanii zawsze był podniosłą chwilą dla każdego z nas. Choć grafika nie była przepiękna, a jako dzieci nie za bardzo rozumieliśmy mechanikę gry, to i tak spędzaliśmy przy niej długie godziny.

Counter Strike

W tę grę grał choć raz chyba każdy. Kultowy FPS (First Person Shooter), który podbił serca fanów na całym świecie. Kto nie pamięta wersji pod nazwą „Counter Strike 1.6”, którą każdy ściągał z internetu w czasie lekcji lub szedł do kafejki internetowej po lekcjach i grał tak długo, aż nie przyszli zmartwieni rodzice. Każdy też marzył, żeby grać jak profesjonaliści na wielkich międzynarodowych turniejach. Nielicznym się to udało. Obecnie króluje nowa wersja „CS-a” pod nazwą Counter Strike: Global Offensive, która stała się esportowym gigantem. Pula nagród na głównym turniejach wynosi grube miliony złotych, a mecze oglądają setki tysięcy widzów z całego świata.

Tibia

Reprezentant gier 2D z rodziny MMORPG (skrót od Massively multiplayer online role-playing game), który w Polsce podbił serca fanów, lecz znalazł również zagorzałych wrogów. Wiele lat temu gry uważano za główny powód agresji u dzieci i Tibia jako jeden z największych i najpopularniejszych tytułów stała się jego ikoną. Nie miało to oczywiście żadnych racjonalnych podstaw, lecz łatka pozostała. W sumie, to dobrze się stało, ponieważ dzięki temu Tibia uzyskała większy rozgłoś i przybywało do niej coraz więcej graczy. Oferowała ona nam rozgrywkę z graczami na całym świecie i eksplorację fikcyjnego świata fantasy. Tworzyliśmy w niej swojego bohatera i staraliśmy się zostać jak najlepszym. Trzeba przyznać, że gra ta królowała w Polskim społeczeństwie graczy.

Jest to oczywiście tylko kilka przykładów kultowych gier z dawnych czasów. Gdyby chciało się wymienić wszystkie, to nie starczyłoby na to czasu. Gry komputerowe były wtedy czymś nowym i bardzo przystępnym dla młodych ludzi. W dodatku twórcy wkładali w swoje produkcje duszę, dzięki czemu grało się w nie jeszcze lepiej.