Leki na anemię różne w zależności od jej rodzaju

W przypadku wystąpienia anemii lekarz przepisze leki, które będą przywracać utraconą krew i składniki krwi. Najpierw przepisywane są leki, które przywracają utraconą krew, a także leki, które poprawiają funkcjonowanie całego organizmu. Zalecane jest stosowanie leków zawierających żelazo, które przywracają niedobór tego pierwiastka śladowego. W przypadku anemii niedokrwistej leki wpływają na metabolizm żelaza i poprawiają procesy powstawania i regeneracji krwinek czerwonych; anemii krwotocznej leki stosuje się w celu zmniejszenia krwawienia, anemii aplastycznej stosuje się leki, które normalizują krążenie krwi i leki, które zawierają żelazo, anemii wynikającej z niedoboru witamin przepisywane są leki zawierające witaminy.

Preparaty które zawierają żelazo

Leczenie wtórnego przewlekłego niedoboru żelaza – jest wyłącznie lekowe. W leczeniu przewlekłej niedokrwistości żelazowej stosuje się leki zawierające żelazo. Obecnie w aptekach można kupić leki w postaci tabletek i kropli. Leczenie takimi lekami jest dozwolone tylko po konsultacji z lekarzem. Preparaty żelazowe to leki, których głównym składnikiem jest żelazo. Do zalet leków zawierających żelazo można przypisać: Wysoka wydajność i skuteczność, mała liczba przeciwwskazań. Preparaty żelazowe można podzielić na: Zawierające żelazo w postaci chelatu, jonów żelaza, kompleksów żelaza np.: Ferrum-Lek, Sorbifer Durules, Hemotransferrin, Ferro-Folgamma, Hemofer.

Przyczyny anemii u dzieci

Anemia u dzieci może być spowodowana przez niedobór żelaza, niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego, utratę krwi, choroby krwi, nowotwory lub inne czynniki. Dzieci mogą mieć niedobór żelaza, ponieważ jedzą niewiele mięsa lub ponieważ ich organizm wydziela za dużo krwi. Niedobór żelaza może być również spowodowany przez choroby, takie jak wrzody żołądka, celiakia lub choroba Crohna. Niedobór witaminy B12 Niedobór witaminy B12 jest kolejną przyczyną anemii u dzieci. Witamina B12 jest niezbędna dla produkcji krwinek czerwonych. Witamina B12 jest zawarta w mięsie, rybach i jajkach. Dzieci mogą mieć niedobór witaminy B12, ponieważ jedzą niewiele mięsa lub ponieważ ich organizm nie jest w stanie wchłaniać witaminy B12 z pożywienia.

Powikłania niedokrwistości

Powikłania niedokrwistości występują w przypadku wtórnego przewlekłego niedoboru żelaza. Powikłania, które mogą wystąpić, to: Zespół wyczerpania nerwowego. Duszność i kaszel. Rozszerzenie płuc, które prowadzi do przepływu krwi do płuc. Krwotoki. Ból w klatce piersiowej. Zawroty głowy i omdlenia. Ból i ograniczenie ruchomości stawów, które można wykryć przy badaniu palpacyjnym. Ból i wypadanie zębów. Najczęstsze powikłania niedokrwistości to: Zespół niedoboru immunologicznego – kiedy ciało nie jest w stanie skutecznie walczyć z wirusami i bakteriami. Obniżenie poziomu krwinek płytkowych wpływa na skuteczność gojenia się ran i łatwość tworzenia się powikłań po infekcjach. Zespół anemii aplastycznej – kiedy komórki macierzyste w wątrobie i szpiku kostnym przestają produkować krwinki czerwone. W przypadku wystąpienia powikłań konieczne jest przeprowadzenie leczenia w szpitalu pod ścisłym nadzorem lekarza.