Masz upatrzony żłobek na Wilanowie? – Dowiedz się, czy będzie to dobre rozwiązanie dla Twojego dziecka

Okazuje się, że z zapisywaniem dziecka do żłobka nie powinniśmy się wyjątkowo spieszyć. Powodem nie musi być nawet fakt, że jako rodzice często po prostu nie mamy innego rozwiązania. Specjaliście zalecają poczekać, aż maluch ukończy przynajmniej rok. Zanim to się stanie, lepszym wyjściem będzie po proszenie o pomoc kogoś bliskiego lub zaprzyjaźnionego. Fakty są bowiem takie, że w pierwszych miesiącach życia, nasza pociecha będzie potrzebowała bliskości osoby, która dobrze ją rozumie i zaspokaja wszystkie jego potrzeby. W grupie rówieśników, może czuć się zagubione. Jeżeli jednak są to małe, kilkuosobowe grupki, aklimatyzacja może przebiec wyjątkowo szybko, a rozwój dziecka będzie nabierał rozpędu.

Jeśli zależy nam na tym, aby odnaleźć najlepszy żłobek Wilanów to z pewnością dobre miejsce na rozpoczęcie poszukiwań, jak z resztą wszystkie inne dzielnice Warszawy, gdyż placówek tego typu nie brakuje, a z roku na rok powstaje ich coraz to więcej. Z pewnością nie można wybrać pierwszego lepszego żłobka prywatnego lub publicznego, gdyż musi być to miejsce, które w pełni wpisze się w nasze potrzeby. Co więcej, podczas wyboru musimy mieć szczególnie na względzie dobro naszej pociechy.

Za i przeciw w sprawie żłobków…

Jak w wypadku wszystkich innych rozwiązań, także i tutaj można wyłonić szereg zalet oraz wad. Jeśli dziecko znajduje się w grupie ze swoimi rówieśnikami, będzie mogło szybko nauczyć się nawiązywać kontakty, samodzielnie radzić sobie z trudnościami, a także dzielić się z innymi. Naśladowanie innych, pozwoli mu uczyć się wykonywania coraz to nowszych czynności. Nauczy się samodzielnego spożywania posiłków, zdobędzie pewność siebie, a także zyska większą samodzielność i niezależność. Warto pamiętać, że możliwe jest również przejmowanie tych złych wzorców zachowań. Małe dziecko może czuć się niestety w żłobku opuszczone, gdyż nie ma obok niej osoby, która będzie w stanie zareagować na każde jego potrzeby. Dodatkowo, przebywanie w większych grupach często jest źródłem wielu chorób.

Jak dokonać świadomego i prawidłowego wyboru żłobka?

Najlepiej już wcześniej przejrzeć oferty renomowanych żłobków w naszej okolicy, a pomocny okaże się w tym z pewnością Internet. Następnie, każdą placówkę powinniśmy odwiedzić osobiście, aby móc zweryfikować każdy istotny element. Uznaje się, że szczególnie istotne będzie:

– wyposażenie żłobka,

– stan budynku, w którym funkcjonuje placówka,

– lokalizacja żłobka, (ruchliwa ulica, w pobliżu zieleni itp.)

– bezpieczna okolica do zabaw na zewnątrz,

– w jakiej odległości znajduje się od naszego domu bądź miejsca pracy (im ta jest większa, tym bardziej wydłuży się czas odwożenia i powrotów),

– czystość wszelkich pomieszczeń, a w szczególności korytarzy i toalet,

– Zachowanie opiekunek w czasie pracy (warto odbyć z nimi wstępną rozmowę, aby poznać styl ich pracy).

Wybierając żłobek…

Musimy być przekonani co do tego, że dana placówka żłobkowa zapewni naszemu dziecku możliwie najlepszą opiekę. Sprawdźmy, czy maluch może zabierać ze sobą przedmioty, które będą kojarzyć mu się z domem. Czy istnieje możliwość odwiedzenia dziecka i wejść z nim na salę zabaw. W niektórych żłobkach, rodzice mogą razem z dzieckiem uczestniczyć w zabawach w początkowej fazie. Czy problemem nie będzie alergia, gdyż będzie wymagać to specjalnie przygotowywanych posiłków, z uwzględnieniem zaleceń lekarza.

Wychowawcy powinni wykorzystywać nowoczesne metody nauczania, bazując na zajęciach ruchowych, muzycznych, czy też ćwiczeniach, które wpływają na koncentrację. Ostateczna decyzja o wyborze żłobka, powinna być przez nas skonsultowana z innymi rodzicami. Nie status placówki będzie zatem najważniejszy a to, jakie wykorzystują tam metody wychowawcze, czy jest stałą opieka lekarska, a także jak prezentują się ogólne warunki. Ogólnie, powinno nam zależeć na jak najmniejszej grupie dzieci, a także na jak najlepiej wykwalifikowanych pracownikach.