Naturalne szampony – czego nie powinny zawierać?

Konsumenci coraz bardziej świadomie podchodzą do zakupów. Kupują nie tylko mniej, ale przede wszystkim produkty zdrowe, pełnowartościowe i bezpieczne. Nie dotyczy to wyłącznie produktów spożywczych, ale również kosmetyków. Zwracamy uwagę na składy, a także na opakowania kosmetyków. Chcemy dbać zarówno o swoje zdrowie, jak i o środowisko naturalne. Szanse na to dają kosmetyki naturalne, w tym szampony bez silikonu i inne zdrowe produkty, których jest coraz więcej!

Zdrowy szampon – czego nie powinien zawierać?

Najlepszy szampon to szampon bez silikonu, siarczanów i innych detergentów. Dlaczego nie powinien zawierać silikonu? Z bardzo prostego powodu: silikon obciążą włosy i sprawia, że są one ciężki i wyglądają jakby były przetłuszczone. W dodatku nie przyjmują żadnych substancji odżywczych przez co się nie regenerują.

Dobry szampon do włosów nie powinien zawierać również siarczanów – detergentów, które odpowiedzialne są za oczyszczanie włosów. Substancje takie jak SLS I SLES znajdują się również w produktach do mycia kuchni czy łazienki. To one powodują zaczerwieniania i podrażnienia skóry, które są przyczyną świądu. On z kolei często przyczynia się do powstawania łupieżu lub nadmiernego przetłuszczania się włosów.

Naturalne szampony ograniczają również w swoim składzie szkodliwe substancje pianotwórcze. Wiele badań wskazuje, że są one rakotwórcze.

Najlepsze szampony i kosmetyki naturalne nie zawierają także mythylisothiazolinonu, konserwantów, które odpowiedzialne są za powstawanie zapaleń skóry oraz alergii.

Oczywiście nie są to wszystkie składniki szkodliwe, które mogą znaleźć się w szamponie. Jednakże nalezą one do grupy tych najmniej pożądanych. Warto pamiętać, że skład dobrego kosmetyku powinien być jak najkrótszy.

Gdzie szukać dobrych szamponów do włosów?

Naturalne szampony do włosów, podobnie jak inne naturalne kosmetyki, nie należą już do rzadkości. można zobaczyć je na półkach drogeryjnych, ale tez w różnych innych sklepach – nawet supermarketach. Często są także w aptekach. Na produkty naturalne trzeba jednak uważać. Jeżeli myślisz, że sięgniesz po pierwszy lepszy szampon naturalny do włosów, na którym widnieje napis „naturalny”  i będzie on naprawdę dobry, niestety możesz się przeliczyć i zawieść. Dlaczego? Powód jest prosty. Prawo unijne skonstruowane jest w ten sposób, że nie określa dokładnie, czym są kosmetyki naturalne. Z tego powodu, kosmetyk, który wcale nie powinien być zaliczany do tej grupy, właśnie się w niej znajduje – w ten sposób producenci zwiększają szanse na jego sprzedaż powiększając grupę docelową. Dlatego tak ważne jest, aby przejrzeć skład kosmetyku. Najlepszy szampon nie będzie zawierał silikonów i detergentów, które sprawiają, że szampon się nadmiernie pinie. Za to będą zawierać aż ponad 90 procent naturalnych i zdrowych składników! Lista składników powinna być jak najkrótsza! Myślisz, że nie znasz się na składzie? Naprawdę wystarczy znać kilka skrótów i nazw, aby wiedzieć, czego szczególnie unikać.

Jeżeli już naprawdę nie masz czasu na sprawdzanie za każdym razem składu lub nie masz głowy do takich nazw lub są one zamieszczane w sposób nieczytelny dla ciebie, warto zdecydować się na inne rozwiązanie. przydatny jest Internet, w którym w chwili wolnego można znaleźć najlepszych producentów naturalnego szamponu do włosów i innych kosmetyków. Wybierając jednego, sprawdzonego i swojego producenta szamponów naturalnych i szamponów bez kosmetyków oraz innych zdrowych kosmetyków mamy pewność, że zawsze sięgamy po produkt bezpieczny. Bardzo dużym ułatwieniem są zakupy online. Wielu producentów prowadzi  sprzedaż swoich kosmetyków za pośrednictwem strony internetowej – zakupy zatem naprawdę nigdy  nie były tak proste. Jedynym minusem takich zakupów jest brak możliwości powąchania produktu – zapewniamy jednak, że najlepszy szampon do włosów, w którym większość składników pochodzi z natury, pachną przepięknie! Warto za pierwszym razem zrobić niewielkie zamówienie, aby przekonać się, czy dany kosmetyk nam pasuje.