Piły taśmowe – charakterystyka

Jest to jedno z najbardziej popularnych urządzeń, wykorzystywanych zarówno przez majsterkowiczów, jak i profesjonalistów. To urządzenie praktyczne i proste w obsłudze, a dzięki szybkości posuw pozwala na elastyczną obróbkę drewna, metalu, a także tworzyw sztucznych.Piły taśmowe produkowane są w różnych rodzajach, a ich parametry pozwalają na zastosowanie ich w wielu gałęziach przemysłu.

Charakterystyka pił taśmowych

Urządzenie ma napęd mechaniczny – najczęściej jest to silnik elektryczny, spalinowy i przerzyna materiały ząbkowaną metalową wstęgą. Wstęga przesuwana jest zazwyczaj za pomocą dwóch kół, które obracają się współbieżnie. Na rynku znajdziemy przecinarki ręczne, grawitacyjne, półautomatyczne i automatyczne. Podstawowym rodzajem pił taśmowych to te z węglikami spiekanymi. Charakteryzują się one tym, że zęby wykonane są z węglików spiekanych, a korpus wykonany jest ze stali sprężynowej lub szybkoschnącej.

Parametry pił taśmowych

Istnieje kilka podstawowych parametrów charakteryzujących piły taśmowe, na które należy zwrócić uwagę, decydując się na ich zakup. Pierwszym z nich jest wysokość robocza i decyduje on o komforcie pracy przy urządzeniu. Ważna jest także odległość ramy od linii cięcia, czyli maksymalna szerokość ciętego przedmiotu. Następnym istotny parametr to moc. Im jest ona większa, tym lepiej.

Zastosowanie pił taśmowych w swoim warsztacie może się bardzo opłacić, jest to jedna z podstawowych maszyn, w które powinniśmy się zaopatrzyć, świadcząc usługi związane z obróbką metalu. Jest to maszyna szybka, precyzyjna i wytrzymała.