Płyty winylowe – odrodzenie

Każdy z nas oglądał filmy, na których bohaterzy kładą dziwny czarny krążek na jakimś urządzeniu, przesuwają igłę i nagle słychać piękne stare przeboje i piosenki z dawnych lat. Niektórzy z nas mieli więcej szczęścia i pamiętają jak rodzice słuchali muzyki w ten sposób lub mają tyle lat, że sami to robili. Czym były owe czarne krążki? Były to płyty winylowe, które oprócz muzyki zawierały w sobie duszę artystów i nieprzeciętną jakość dźwięku. Na jakiś czas płyty winylowe odeszły do „lamusa”. Spowodowane to było szybkim rozwojem technologii – kasety, płyty CD, komputery. Jednak w obecnych czasach winyle przeżywają swoiste odrodzenie i coraz więcej osób decyduje się na ich zakup.

Dlaczego winyle są tak popularne?

Powodów tu jest wiele. Ludzie powoli stają się coraz bardziej zmęczeni nowinkami technicznymi oraz nowościami w różnych dziedzinach życia, więc sięgają po tzw. „oldschool”, czyli taki mały skok w przeszłość. Coraz więcej osób zaczyna używać starych aparatów, ciuchów lub właśnie muzyki. Czym innym jest słuchanie ulubionych piosenek z serwisu streamingowego za pośrednictwem telefonu idąc przez miasto, a czym innym wsłuchiwanie się w doskonałą jakość starych piosenek nagranych na płytach winylowych odtwarzanych przez specjalny adapter. Doznania podczas słuchania muzyki są bardzo ważne.

Innym powodem może być to, że ludzie coraz częściej chcą, aby muzyka, którą słuchają była w najwyższej możliwej jakości. Format .mp3 nie dostarczy nam dobrej jakości podczas odsłuchu. Jeżeli nie lubi się winyli, to najlepszym sposobem jest słuchanie piosenek z rozszerzeniem .FLAC, które zapewnia nam najwyższą możliwą jakość, lecz niestety rozmiar takich plików jest również o wiele większy. Ci, którzy lubi poczuć powiew starych czasów sięgają po winyle, które mają doskonałą jakość.

Sam winyl dostarczy nam najlepszej jakości dźwięk?

Nie ma co o tym marzyć. Oczywiście stan oraz jakość płyty jest bardzo ważna i może decydować o doznaniach, lecz winyl bez dobrego sprzętu jest bezużyteczny. Oprócz dobrej płyty potrzebujemy również dobre głośniki. Są one jak usta płyty. Muszą być dobrej jakości, abyśmy mogli cieszyć się pięknym dźwiękiem czarnej płyty. Co z adapterem? Podobnie jak poprzednio. Lepiej jest zainwestować w lepszy egzemplarz z wyższej półki, aby mieć pewność idealnego odtwarzania naszej płyty.

Oczywiście nie ma co przesadzać z wydatkami związanymi z winylami, lecz dobry sprzęt nigdy nie jest tani. Czy to się opłaca? Oczywiście, że tak. Przynajmniej jeśli jesteś fanem muzyki, ponieważ „zwykły zjadacz chleba” nie potrzebuję wysokiej jakości dźwięku i doznań na poziomie spirytualnym. On chce się po prostu cieszyć z melodii granej przez ulubionego artyste.

Podsumowując, winyle znowu są na fali i jest coraz więcej okazji, by wgłębić się w wspaniały świat czarnych płyt. Często w jednym z marketów w Polsce można spotkać kolekcję rockowych i innych klasyków ze świata muzyki. W dodatku ich cena nie jest wygórowana, a jakość jest zadowalająca. Wyciągajmy adaptery i cieszmy się czarnymi krążkami.