Projektory multimedialne – urządzenia do pracy, nauki i zabawy

Już od wielu lat projektory wykorzystywane są w biurach, szkołach czy uczelniach. Większości ludzi, urządzenia te kojarzą się z wykładami czy prezentacjami, nie każdy jednak wie, że to świetne urządzenia również do zabawy i spędzania miło czasu we własnym domu.

Do każdego z poszczególnych zastosowań, warto wybrać rzutnik, którego parametry techniczne pozwolą na uzyskanie odpowiedniej dla nas jakości obrazu oraz zapewnią najwyższy komfort użytkowania. Projektor przeznaczony do biura z pewnością nie sprawdzi się podczas wielogodzinnych seansów filmowych, dlatego warto dokładnie sprawdzić wszystko przed zakupem.

Jak wykorzystać projektor multimedialny?

Projektor multimedialny jest to urządzenie, które umożliwia wyświetlanie obrazu z komputera, czy innych urządzeń na dużej powierzchni. Doskonale sprawdza się na uczelniach do wyświetlania wykładów i prezentacji, czy w biurze, by pokazać swoje projekty, zdjęcia czy inne ważne rzeczy. Ale nie tylko, rzutnik doskonale sprawdzi się w roli kina domowego, dzięki czemu siedząc na własnej kanapie możesz poczuć się jak w sali kinowej.  Nowsze modele można podłączyć do konsoli, dzięki czemu możesz grać w swoje ulubione gry na dużym ekranie, którym zarówno może być specjalny ekran jak i zwykła ściana.

Projektory różnią się nie tylko parametrami czy ceną, ale także gabarytami. Mogą być to projektory o standardowych wymiarach ale także ich mniejsze wersje, dzięki czemu możemy zabrać je ze sobą praktycznie wszędzie. Projektory domowe, mogą być prawdziwym centrum multimedialnymi i zastąpić nam telewizory. Ich parametry mogą zapewnić projekcję dużych obrazów w bardzo wysokiej jakości nawet w niewielkich pomieszczeniach. Można je montować zarówno w salonach, sypialniach jak i pokojach dzieci, by móc włączyć bajkę do snu.

Jaki projektor wybrać?

Dokonując zakupu, warto zwrócić uwagę na kila podstawowych parametrów. Jeżeli zależy Ci na wyświetlaniu obrazu z nowych konsol czy odtwarzaczy, koniecznie postaw na model o wysokiej rozdzielczości. Sprawdź jakie złącza posiada wybrany przez Ciebie projektor, a także czy masz możliwość podłączenia bezprzewodowego przez Wi-Fi czy Bluetooth. Ważne jest także, jaki typ obrazu generuje – na rynku dostępne są 4 typy matryc, jednak najczęściej spotykane są DLP i LCD. Jeśli chcesz poczuć się jak w kinie, koniecznie sprawdź czy w zestawie są głośniki. Nie można zapomnieć również o żywotności lampy, gdyż jest to bardzo kluczowy parametr. Najlepiej wybrać model, który posiada najdłuższą żywotność lampy, lub taki gdzie koszt nowej lampy nie będzie przekraczał wartości całego urządzenia.

Proporcje wyświetlania obrazu

Rodzaj projektora, na który się zdecydujemy jest bezpośrednio związany z proporcjami wyświetlania obrazu jakie otrzymamy. W zależności od przeznaczenia sprzętu powinniśmy wybrać inny model. Do celów biznesowych, np. podczas spotkań firmowych stosuje się przeważnie format 4:3, który jest wystarczający. Jeśli jednak szukamy sprzętu do kina domowego, powinniśmy zdecydować się na format panoramiczny 16:9, ponieważ głównie w takim formacie kręcone są filmy. Istnieją również projektory z formatem 16:10, które świetnie sprawdzają się we współpracy z laptopami.

Jasność lampy

Jednym z ważniejszych aspektów przy wyborze projektora, jest jasność lampy. Warto wiedzieć, że do kina domowego lampy powinny być najciemniejsze, ponieważ rzutniki używane są w zacienionych pomieszczeniach. Rzutniki, które będą przenoszone w różne miejsca i będą miały zmienne warunki pracy, powinny mieć średnią jasność lampy, natomiast projektory stacjonarne używane w biurach czy klasach, powinny być najjaśniejsze, ponieważ często muszą działać w bardzo jasnych pomieszczeniach.


Kontrast

Kolejnym ważnym parametrem przy wyborze idealnego sprzętu dla nas, głównie do użytku domowego jest kontrast, ponieważ to od niego zależy, jakiej jakości kolory będę wyświetlane. Projektor powinien mieć nie mniej niż 6000:1-7000:1. W przypadku rzutników do biur, nie ma to aż tak dużego znaczenia i kontrast 500:1 w zupełności się sprawdzi.