Śrutownica a poziom ścieralności
Piaskowanie to idealne rozwiązanie do czyszczenia delikatnych części elektronicznych lub skorodowanych złączy. Piaskowanie ma wiele opcji mediów, takich jak tlenek glinu, który przecina zanieczyszczenia powierzchni i pozostawia czystą, ale całkowicie nienaruszoną powierzchnię. Aby uzyskać większą ścieralność podczas piaskowania, możesz przejść na węglik krzemu jako materiał ścierny, nie martwiąc się o przesadę.
Kiedy wybrać śrutowanie?
Śrutowanie ma swoje miejsce, gdy wymagana jest głęboka penetracja ścierniwa w gęstszych materiałach. Tam, gdzie piaskowanie może być zbyt delikatne i czasochłonne w przypadku obróbki kół zębatych i wałów, śrutowanie szybko przygotuje grube i ciężkie powierzchnie, takie jak metalowe kadłuby i piasty samochodów ciężarowych.
Śrutowanie dobrze nadaje się do gruboziarnistych środków ściernych, takich jak śrut stalowy i śrut stalowy. Są to wytrzymałe materiały medialne, które wbijają się w powierzchnię, aby poluzować zaschniętą rdzę lub przypieczone zanieczyszczenia. Być może słyszałeś dyskusje na temat śrutowania i śrutowania. Peening to termin metalurgiczny określający walenie metalu w celu zwiększenia wytrzymałości i trwałości. Śrutowanie jest w rzeczywistości procesem śrutowania stosowanym do twardszych powierzchni niż te, które można potraktować przez piaskowanie.
Procesy śrutowania i piaskowania
Uczciwą odpowiedź na pytanie, czy śrutowanie jest lepsze od piaskowania, najlepiej pozostawić ekspertowi ds. wykończeń i temu, czego świadomy konsument oczekuje od gotowego produktu. Podsumowując, piaskowanie jest szybkie i ekonomiczne. Śrutowanie jest bardziej złożonym procesem obróbki i wykorzystuje bardziej zaawansowany sprzęt. Dlatego śrutowanie jest wolniejsze i generalnie droższe niż piaskowanie. Są jednak zadania, z którymi piaskowanie nie może sobie poradzić. Wtedy jedyną opcją jest śrutowanie.
Procesy piaskowania i śrutowania wykorzystują dwa różne typy urządzeń. Oba typy oferują skuteczne metody przygotowania powierzchni. Zwykle są to techniki wykańczania metalu, takie jak usuwanie rdzy, usuwanie kamienia, usuwanie zadziorów i ogólne czyszczenie przed nałożeniem powłoki wykończeniowej. Obie formy obróbki strumieniowo-ściernej napędzają strumienie ścierniwa na powierzchnię produktu. Po prostu wykorzystują dwa oddzielne systemy zwane sprzętem do nadmuchu powietrza i koła pneumatycznego.