Tarcze a przecinarka do metalu – w jaki sposób dobrać odpowiednią?

Precyzyjne i mocne przecinarki do metalu potrafią rozwiązać wiele problemów związanych z obróbką twardych elementów takich jak zbrojenia, rury, płyty stalowe i podobne. Sprawdzą się w mechanice samochodowej, blacharstwie czy budownictwie. Aby przecinarka do metalu spełniała swoją funkcję, musisz dobrać odpowiednią tarczę. W jaki sposób?

Dlaczego tarcza jest tak ważna? Zapewnia różną skuteczność cięcia, odpowiednią precyzję oraz prędkość pracy. Różne tarcze pasują też do wielu typów urządzenia jakim jest przecinarka do metalu. Jak więc przygotować sobie zestaw odpowiednich tarcz? Oto poradnik, który powinien pomóc Ci wybrać tarcze – szczególnie na początku pracy przy przecinarkach do metalu.

Każda przecinarka do metalu wymaga innej tarczy

Zacznijmy od tego, że przecinarki do metalu mają możliwość obsługi różnego rodzaju tarcz. Główną cechą, od której musimy zacząć wybór jest średnica tarczy. Te mogą różnić się i nie zawsze będą pasować do wybranego przez nas urządzenia.

Rozwiązaniem może być tarcza z regulowaną średnicą. Taki akcesorium dopasujesz do swojego sprzętu i pozwoli Ci na pracę. Niekiedy sprawdzi się też, gdy jesteś zmuszony korzystać z nieswojej przecinarki, aby precyzyjnie obrobić dany metal.

Tarcza w zależności od obrabianego metalu

Kolejna kwestia to metal, który będziesz obrabiać. Do metali lekkich takich jak aluminium warto wybrać inne tarcze niż np. do obróbki stalowych prętów. Dlaczego? W pierwszym przypadku najważniejsza będzie precyzja pracy, bo cięcie aluminium nie wymaga dużej siły. Z kolei praca na grubej stali wymaga od tarczy odporności na bardzo wysoką temperaturą i ciągłość cięcia pod sporym naciskiem. Taki sprzęt musi być więc dużo bardziej wytrzymały.

Przy doborze tarczy kieruj się więc zastosowaniem. Jeżeli wiesz, że będziesz pracował na różnych materiałach, zaopatrz się w odpowiednie elementy tnące, by zawsze precyzyjnie, szybko i bezpiecznie wykonać cięcia na wybranych przez Ciebie metalach.