Usg ciąży Warszawa

Dolegliwości ciążowe i troska o zdrowie nienarodzonego dziecka to główne aspekty, które spędzają sen z powiek przyszłej mamy. A  9 miesięcy ciąży to w życiu kobiety prawdziwa rewolucja. Aby ocenić prawidłowość rozwoju ciąży i dziecka wykonuje się badanie USG w ciąży. Jak często je wykonywać, jakie są jego rodzaje i jak wygląda przebieg badania?

 Ich niewątpliwą zaletą jest również fakt, iż są bezinwazyjne i bezpieczne, gdyż na tę chwilę nie ma potwierdzonych negatywnych skutków ich stosowania. Pomimo to, ze względu na swą dość dużą precyzyjność jak i również niskie koszty i łatwość w ich przeprowadzaniu, obecnie wykorzystywane są chętnie w diagnostyce. Badania USG ciąży Warszawa na szeroką skalę dostępne są od lat 80. XX wieku. Ultrasonografia ma szczególne znaczenie w diagnostyce prenatalnej. Teraz żadna kobieta nie wyobraża sobie, by mogło zabraknąć w ciąży badania USG, które dużo wnosi jeśli chodzi o rozwój płodu. Badanie USG jest uznawane za rutynowe w czasie ciąży. Powinno być wykonane przynajmniej trzy razy w trakcie ciąży w określonych tygodniach. W ostatnich latach, obok standardowego obrazowania 2D, pojawiła się możliwość uzyskania trójwymiarowego obrazu płodu. Na forach internetowych można przeczytać opinie na temat badania USG 3D (USG 4D). Panie dyskutują czy to tylko moda czy cenne informacje. Specjaliści jednak twierdzą, że mają niepodważalne zalety.

Pierwsze badanie USG Warszawa nie należy do standardów opieki okołoporodowej jednak jest wykonywane w każdym gabinecie ginekologicznym. Podczas pierwszej wizyty, kiedy zgłaszamy się do lekarza z przypuszczeniem, że jesteśmy w ciąży, lekarz ginekolog może potwierdzić lub wykluczyć ciążę właśnie za pomocą USG. Takie badanie wykonywane jest sondą dopochwową. Jest ono absolutnie bezbolesne i dokładne. Od razu można określić lokalizację pęcherzyka ciążowego oraz dokonać pomiaru wielkości zarodka. To badanie wykonuje się przed 10 tygodniem ciąży.

Drugie badanie wykonywane zwykle między 11 a 14 tygodniem ciąży nazywane jest potocznie „USG genetycznym”. Jest bardzo istotnym badaniem i powinno być wykonywane u każdej kobiety w ciąży. Wstępnie ocenia się rozwój wszystkich narządów płodu, określa się ryzyko wystąpienia najczęstszych wad genetycznych (np. zespół Downa). 

Trzecie badanie USG tzw. połówkowe wykonuje się pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży. Istnieje powszechna opinia, że jest to najważniejsze badanie i absolutnie każda ciężarna kobieta powinna się temu badaniu poddać. USG połówkowe umożliwia szczegółową ocenę budowy anatomicznej płodu, wykrycie ewentualnych wad wrodzonych, określenie masy płodu i wieku ciążowego. 

Czwarte badanie standardowo wykonywane między 28 a 32 tygodniem ciąży umożliwia dokładną ocenę rozwoju płodu i określenie jego ułożenia w macicy. Badanie USG w trzecim trymestrze ciąży pozwala lekarzowi ocenić, w jakim stanie jest dziecko oraz czy nie dzieje się nic niepokojącego. 

Nie ma nic cenniejszego i ważniejszego niż zdrowie dziecka oraz matki. Dlatego wszystkie kobiety powinny wykonywać wszystkie badania jakie zleci lekarz prowadzący.Nawet gdy sądzimy, że jest ich zdecydowanie za dużo. Trzeba zrobić dosłownie wszystko, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i dziecka.