korony na zęby

W jakim celu zakłada się korony na zęby?

Korona dentystyczna to „czapka” w kształcie zęba, która jest nakładana na ząb – w celu przykrycia zęba, aby przywrócić jego kształt i rozmiar, siłę oraz poprawić jego wygląd. Korony, po zacementowaniu na miejscu, w pełni osłaniają całą widoczną część zęba, która leży na i nad linią dziąseł.

Jakie rodzaje koron są obecnie dostępne?

Korony ze stali nierdzewnej to prefabrykowane korony, które są stosowane na zębach stałych głównie jako środek tymczasowy. Korona zabezpiecza ząb lub wypełnienie, natomiast korona trwała jest wykonana z innego materiału. W przypadku dzieci, korona ze stali nierdzewnej jest powszechnie stosowana w celu dopasowania na ząb mleczny, który został przygotowany do jej dopasowania. Korona pokrywa cały ząb i chroni go przed dalszą próchnicą. Kiedy ząb mleczny wychodzi, aby zrobić miejsce na ząb stały, wraz z nim naturalnie wychodzi korona. Ogólnie rzecz biorąc, korony ze stali nierdzewnej są używane do zębów dzieci, ponieważ nie wymagają wielokrotnych wizyt u dentysty, a więc są bardziej opłacalne niż korony wykonane na zamówienie i profilaktyczna opieka dentystyczna potrzebna do ochrony zęba bez korony.

Metale stosowane w koronach obejmują stopy o dużej zawartości złota lub platyny lub stopy metali nieszlachetnych (np. stopy kobaltowo-chromowe i niklowo-chromowe). Metalowe korony dobrze wytrzymują siły gryzienia i żucia i prawdopodobnie wytrzymują najdłużej pod względem zużycia. Ponadto metalowe korony rzadko się odpryskują lub pękają. Metaliczny kolor – i wysoka cena złota – to główna wada. Korony metalowe są dobrym wyborem w przypadku niewidocznych zębów trzonowych.

Porcelana

Korony dentystyczne z porcelany skondensowanej z metalem mogą być dopasowane kolorystycznie do sąsiednich zębów (w przeciwieństwie do koron metalowych). Jednak w przypadku tego typu koron występuje większe zużycie przeciwstawnych zębów w porównaniu z koronami metalowymi lub z żywicy. Porcelanowa część korony może się również odpryskiwać lub odłamywać. Poza koronami pełnoceramicznymi, korony porcelanowo-topione na metalu najbardziej przypominają normalne zęby. Czasami jednak metal znajdujący się pod porcelaną korony może prześwitywać jako ciemna linia, szczególnie na linii dziąseł, a jeszcze bardziej, jeśli dziąsła się cofają. Korony te mogą być dobrym wyborem dla zębów przednich lub tylnych, a także długich mostów, w których metal jest potrzebny do wzmocnienia.