Wirtualne biuro – wady i zalety

Wirtualne biuro jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z własną działalnością gospodarczą, ale nie tylko. Będzie idealną propozycją dla każdego, kto nie potrzebuje wynajmować lokalu, bo może na przykład pracować w domu albo w terenie. Wirtualny adres to nie tylko sposób na to, aby nie podawać swojego adresu domowego podczas rejestracji firmy, bo można skorzystać z wielu dodatkowych opcji.

Dlaczego wirtualne biuro to dobre rozwiązanie?

Otóż, wirtualny adres daje możliwość rejestracji biznesu w atrakcyjnej lokalizacji. Dzięki temu można zwiększyć prestiż firmy oraz zaufanie klientów. Jeśli nie jest nam potrzebny lokal do tego, aby móc prowadzić działalność gospodarczą, wówczas warto pomyśleć o takim rozwiązaniu. W ten sposób można znacząco ograniczyć koszty związane z prowadzeniem biznesu.  Cena miesięczna za wynajem adresu oraz usługi korespondencji nie jest wyższa, niż 50 złotych, przy czym to pakiet podstawowy. Jeśli chcemy skorzystać z dodatkowych usług, wówczas trzeba będzie liczyć się z nieco wyższymi kosztami, w niektórych przypadkach będą sięgać nawet do 300 złotych. Firmy oferujące wirtualny adres, mają w pakietach także sale konferencyjne na wynajem, w których można prowadzić spotkania z kontrahentami albo klientami, a także szereg innych opcji typu doradztwo specjalistów w zakresie księgowości, finansów, prawa czy IT. Podsumowując wirtualne biuro to dobra lokalizacja, prywatność i anonimowość, bo kontrole z urzędu skarbowego nie będą nachodzić nas w domu prywatnym, to także optymalizacja kosztów oraz brak pracowników. W tym wypadku nie trzeba martwić się o to, co zrobić, jak nasza sekretarka zachoruje. Mamy pewność, że w danych godzinach zawsze ktoś będzie do naszej dyspozycji. Wybierając wirtualny adres do naszej dyspozycji jest szereg usług, z których możemy bez przeszkód skorzystać i to w dowolnym momencie. To dobra opcja dla każdego przedsiębiorcy, którzy w 100% chce skupić się na rozwoju firmy.

Wady wirtualnego biura
Gdy nasza firma generuje dużo danych klientów, warto zastanowić się nad ich bezpieczeństwem. W końcu nie przebywamy na co dzień w wirtualnym biurze i nie wiemy, jak są traktowane nasze dokumenty. W tym wypadku jesteśmy zdani na osoby, których w ogóle nie znamy, tak więc trudno w tym wypadku o zaufanie. Niestety decydując się na wirtualny adres i szereg usług dodatkowych, nie posiadamy pełnej kontroli nad tym, kto przyjmuje, a także odbiera naszą korespondencję. Kolejnym minusem mogą okazać się ściśle określone godziny pracy. W końcu większość osób korzystających z adresów wirtualnych to osoby wykonujące wolne zawody, które mają bardzo ruchome godziny pracy. Tymczasem takie biuro działa wyłącznie w godzinach od-do. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku chęci zmiany adresu firmy na inny, nie będzie to taka prosta sprawa, jak może się wydawać. Każda taka modyfikacja to dla nas koszty administracyjne, z którymi warto się liczyć. 

Wybierając wirtualne biuro warto stawiać na renomowane, sprawdzone firmy, które mają dobre opinie. W końcu takiej firmie powierzamy swoją działalność, korespondencję, także nie może być nieprofesjonalna. Analiza opinii, kontakt z aktualnymi klientami danej firmy to podstawa, dzięki temu możemy zweryfikować, czy warto podejmować współpracę, czy może lepiej się wstrzymać.