Wynajem długoterminowy zamiast leasingu – czy to się opłaca?

Chociaż najpopularniejszym sposobem pozyskania samochodów firmowych wciąż jest leasing, to coraz więcej przedsiębiorców decyduje się także na wynajem długoterminowy renault i nie tylko. Czy to się opłaca? I czym różni się wynajem od leasingu?

Różnice pomiędzy leasingiem a wynajem

Leasing ma wiele zalet, bo w tym wypadku można ustalić raty inicjacyjne na poziomie 45% wartości początkowej samochodu. Co więcej, auto można zamortyzować w dwa lata, dla porównania w przypadku samochodu zakupionego na kredyt czy za gotówkę obowiązkowa amortyzacja wynosi aż 5 lat.  Limity kilometrów to jedna z największych różnic pomiędzy umową leasingową, a umową wynajmu długoterminowego renault. Oczywiście te limity mogą być zróżnicowane w zależności od danego producenta. Niejednokrotnie zdarzają się umowy, gdzie klient płaci niższy czynsz, jednak jest zobowiązany do rozliczania się z każdego przejechanego kilometra. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że decydując się na leasing czy kredyt na samochód, możemy  liczyć na usługi dodatkowe – na przykład na ubezpieczenie w lepszej cenie, pakiet przeglądów czy serwis opon. Kupując samochód jest też opcja negocjacji ceny, co nie jest możliwe, gdy decydujemy się na wynajem. Dodatkowo po zakończonym leasingu przedsiębiorca może zdecydować o dalszych losach samochodu.

Wynajmując długoterminowo renault możemy zaoszczędzić dość dużo pieniędzy. Koszt takiej transakcji jest zazwyczaj niższy o 25-35% od ceny wypożyczenia auta na krótki okres czasu. Największą korzyścią w tym wypadku jest to, że zyskujemy możliwość zarządzania kosztami floty firmowej. Wynajem jest formą zbliżoną do leasingu, przy czym w tym wypadku firma nie posiada pojazdów na własność. To dobra opcja, gdyż przedsiębiorca nie musi martwić się o obsługę samochodu, serwisowanie czy ubezpieczenie, to wszystko leży po stronie firmy, która wypożycza nam samochody. Cena na umowie wynajmu długoterminowego renault obejmuje również kompleksowa obsługę pojazdu, co jest korzystnym rozwiązaniem.  Wynajem przeważnie obejmuje od 1 miesiąca do 5 lat, w zależności, jakie mamy potrzeby. Dzięki temu możemy w 100% skupić się na rozwijaniu biznesu, nie martwiąc się o ubezpieczenie czy kwestie serwisowania samochodów firmowych. To duże odciążenie dla przedsiębiorcy, dlatego nic dziwnego, ze obecnie coraz więcej osób wybiera taką opcję.

Co się bardziej opłaca?

Na to pytanie trudno uzyskać jednoznaczną odpowiedź, ponieważ każda firma ma inne potrzeby. Leasing ze względu na przepisy prawne jest obecnie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem, jeśli chcemy użytkować samochód przez kilka lat. Z drugiej strony wynajem samochodów renault będzie wygodniejszą opcja, gdyż o nic nie będziemy musieli się martwić. Pamiętajmy, że decydując się na wynajem, trzeba będzie pokryć odsetki od wysokości rezydualnej, co więcej wybierając droższe auto wkład własny będzie wyższy. Decyzja musi być dobrze przemyślana, najlepiej wykonać dokładne obliczenia i rozważyć wszystkie za i przeciw.