Wywóz gruzu – co warto wiedzieć?

Budowa domu, jak również jego odnawianie to zarazem powód do radości, jak i do narzekań. Co zrobić z gruzem, który nam zostanie? Gdzie możliwe jest wywożenie gruzu? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście.

Gruz – co to takiego?

Gruz zalicza się do grupy odpadów budowlanych, czyli nic innego jak śmieci, które powstają wtedy, gdy budujemy dom, remontujemy go bądź wykonujemy innego rodzaju prace budowlane. Równie dobrze gruz może zostać po budowie garażu, czy innego budynku gospodarczego. Gruz i inne odpady budowlane dzieli się na trzy grupy: gruz czysty, gruz zmieszany oraz gruz zanieczyszczony. Do gruzu czystego zaliczyć można gruz betonowy, gruz ceglany, ziemię, kamienie oraz piasek. W przypadku gruzu zmieszane mamy do czynienia z odpadami z gruzu betonowego oraz gruzu ceglanego, które są zmieszane z ceramiką, terakotą, elementami drewnianymi, styropianem, wełną mineralną, butelkami typu PET, czy folią malarską. Do trzeciej grupy, czyli do gruzu zanieczyszczonego zalicza się elementy gruzu zmieszanego, jak również kawałki tynku, płyty gipsowo-kartonowe, worki po materiałach budowlanych, szkło, siatka montażowa, czy złom.

Gruz – jak sobie z nim poradzić?

Niezależnie od tego, czy odpady budowane zostały nam po budowie domu, jego remoncie, czy też wykonywaniu innych rodzajów prac budowlanych, na pewno będziemy musieli pomyśleć, jak pozbyć się gruzu. Co ważne, wywożenie gruzu nie jest ujęte w ramach prawa śmieciowe, więc tego typu śmieci nie możemy umieścić w pojemnikach przeznaczonych na odpady komunalne. Oznacza to, że to my sami musimy znaleźć sposób na pozbycie się gruzu, ale nie mówimy tutaj o nielegalnym podrzuceniu śmieci do lasu, czy do ogólnodostępnych pojemników na śmieci. Pod uwagę powinniśmy brać tylko legalne sposoby na pozbycie się gruzu. Całe szczęście ze znalezieniem odpowiedniego rozwiązania nie powinniśmy mieć zbyt dużych trudności, ponieważ na rynku działają firmy, które chętnie udostępnią nam kontener na czas trwania budowy domu, remontu, czy inne rodzaje prac budowlanych.

Gdzie szukać firmy, która zajmie się wywiezieniem gruzu?

Od razu nasuwa się kolejne pytanie – gdzie w takim razie szukać firmy, która zapewni nam kontener i zajmie się wywozem gruzu? Na pewno nasza uwaga powinna skupić się tylko na tych firmach, które świadczą najwyższą jakość usług i są godne zaufania. Takiej firmy możemy szukać jednakowo w sieci, jak i stacjonarnie. Na pewno szukanie w sieci sprawia, że nie musimy ruszać się z domu. Szukanie na rynku lokalnym sprawia, że możemy zgłosić się do danej firmy osobiście i uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania.